ENERGIA NATURA > BLOG > Motivační CD ani kurz štěstí vás deprese nezbaví (7.5.2014)
Co říká klasika? Mrazík napoví

Motivační CD ani kurz štěstí vás deprese nezbaví

07. května 2014      Rubrika: Rady na každý den, Síla podvědomí
Jazyk:

Ten scénář je stále stejný – máme problém, blbou náladu, depku. Jak to řešit? Doktor, prášky – to je jedna cesta. A nebo se sebou něco dělat. Sport, psycholog, kartářka, kurz. Kurz? Ano, to je ono. Ale jenom ten, který pomáhá! Známí a kamarádi z práce určitě poradí.

 

Tak nějak to většinou začíná. Vždy obdivuji tu odhodlanost do toho jít. A téměř vždy se stejní lidé svěřují – „Víte, ono to nebylo špatné. Byla tam super atmosféra, lidé se stejnými problémy, a člověk se cítil tak nějak lépe.“. „A jak se cítíte teď“ – ptám se vždy. „No ono to časem tak nějak vyprchalo.“ – zní obvyklá odpověď. Člověk to ale zkouší dále, stále odhodlaný dospět ke svému vytouženému cíli.

Kde je tedy problém? Vraťme se na začátek. Proč vznikla ta depka alias blbá nálada? Většina lidí řekne, no, ono je toho víc. A myslí tím problémy v práci, doma, se sousedem, no prostě, když se to sype, tak na všech frontách.

A pak přijde rozumová úvaha – je potřeba s tím něco dělat, nepodléhat skepsi, pořádně s tím začít bojovat. Byli jsme tak všichni vychováni – používat rozum. A hlavně u mužů je tato vlastnost přirozeně dána – je problém – analyzuj ho - najdi řešení – je po problému. Ale ono to tak nefunguje vždy. A pro naše emoce a zdraví to neplatí vůbec.

Jak tedy na to? Když člověk neví, je dobré vzpomenout si na své dětství, tam najde vše. Takže pohádky. Ano, pohádky. Pokud si někdo myslí, že jsou dobré pouze k usínání, tak se velmi mýlí. To jsou velmi názorné návody pro život. Jenom je třeba dobře poslouchat.

 

Názorný příklad: Pohádka Mrazík.

Na začátku dostane Nastěnka od macechy manažerský úkol, uplést druhou punčochu dříve než kohout zakokrhá. Pokud to nestihne, vytrhá ji zlá macecha všechny vlasy. (Jedná se vlastně o klasickou stresovou situaci z každodenního života). Je jasné, že úkol je nad její síly (časový limit je příliš krátký). Nastěnka se pragmaticky rozhodne požádat o pomoc Kohouta, aby počkal s kokrháním než dokončí pletení (jde na to promyšleně žensky). Odpověď Kohouta? „Musíš k Jitřence, ta řídí kokrhání i mě“. (Vybrána byla tedy špatná osoba s nízkými pravomocemi). Nastěnka operativně pochopí – běží k Jitřence, pokloní se a požádá ji o pomoc (velmi pokorně a vstřícně). A uspěje. Tolik klasika.

A poučení? Kohout symbolizuje náš běžný postup při řešení zátěžových situací – řešení hledáme rozumem, pragmaticky, vůlí. A výsledek? Nic moc. Jitřenka je symbolem vyšší moci, něčeho, co nejsme schopni rozumově ovlivnit – našeho podvědomí. S podvědomím se nedá jen tak lehce mávat, ono mává s námi. A hlavně – podvědomí je příčinou naší depky a neúspěchů. A na podvědomí s rozumem? Ale kdež! Kurzy, motivační CD, to je pěkná věc. Ale kdy máme problém ve svém podvědomí, tak jsou naprosto k ničemu. Podvědomí si nedá přikazovat žádným lektorem. Kohout chce ovládat Jitřenku, no to je pitomost.

Když se tak rozhlédnu kolem sebe, tak vidím dlouhou frontu u Kohouta a téměř nikoho u Jitřenky. Proboha lidi! Najděte si toho správného šéfa na řešení svých blbých nálad a problémů. Nehledejte jen iluzi řešení, je to ztráta času. Řešení máte ukryté v sobě, ve své hlavě, ve své mysli. A důležitá rada na závěr – nezapomeňte se vždy hluboko poklonit a požádat o pomoc pokorně a vstřícně.